Habár az összetett végeredményt már gyakorlatilag biztosra vehettük az utolsó hegyi erőpróbán, a versenyzőknek azért még el kellett jutni Párizsba, ahol még várt egy utolsó nagy hajrá a sprinterekre. Sosem vihette haza ilyen fiatal kerékpáros a legendás sárga trikót, így méltó ünnepe lett a ruhadarab százéves évfordulójának.

Hirdetés

Hirdetés

A gyorslábúak harca előtt azonban – ahogyan az a Tour de France-on szokás -, ünnepeltek a versenyzők, egészen Párizsig viszonylag alacsony tempóban, pezsgőzve-beszélgetve tekerték le a francia fővárosig tartó 70 kilométert. A protokollt egyedül Peter Sagan (ki más?!) zavarta meg, aki photobombolta Bernalék ünneplését.

Itt az első körben meg is történt az első támadás, annak ellenére, hogy konstans 55-tel haladt a mezőny a pofaszélben. Tom Scully (EF Education First), Omar Fraile (Astana), Jan Tratnik (Bahrain – Merida) és Nils Politt (Katusha Alpecin) alig 20-30 másodpercre tudtak elszakadni a mezőnytől. Az óriási tempó mellett Michael Matthewsnak, Geraint Thomasnak és Sonny Colbrellinek is akadtak technikai problémái, de mindnyájan vissza tudtak zárkózni a sorra. Colbrellit maga Vincenzo Nibali segítette vissza a mezőnybe.

Hat és fél kilométerrel a cél előtt összezárt a mezőny, ám nem sokkal később az első szakaszt leszámítva az idei Tourba beleszürkülő Gren van Avermaet (CCC Team) szánta el magát egy kamikaze szökésre. A belga túl sokáig nem jutott, gyakorlatilag egy perc alatt utolérték, így biztossá vált a mezőnyhajrá.

A három hét alatt elcsigázott mezőny azonban nem igazán tudott senkinek sem ideális felvezetést csinálni, a döntő pillanatokban lényegében mindenki saját zsíron ment. Ennek egyik nagy mestere Edvald Boasson Hagen (Dimension Data), aki a Champs Élysées-n nem először próbálkozott hosszú indítással, de ahogy korábban is, ezúttal is jó sokan lekerülték a célvonalig. Szám szerint négyen, közülük pedig a szinte semmiből előkerülő Caleb Ewan (Lotto – Soudal) volt vitán felül a leggyorsabb, így élete első Tour de France-án rögtön harmadik szakaszgyőzelmét ünnepelhette. A zsebrakéta pályafutásában egyben ez az első háromhetes, amit sikerült befejeznie.

Az összetett menők problémamentesen befutottak, Egan Bernal (Team Ineos) mindössze 22 évesen lett a Tour de France győztese. Mögötte csapattársa, a címvédő Geraint Thomas végzett 1 perc 11 másodperc hátrányban, míg a harmadik Steven Kruijswijk (Jumbo – Visma) lett 1 perc 31 másodperc hátrányban. A holland élete első Grand Tour dobogójának örülhet. Egan Bernal győzelmével kolumbia is feliratkozott a Tour de France-győztes nemzetek listájára. Bernal természetesen a fehér trikót is hazaviheti, David Gaudu (Groupama – FDJ) közel fél órával követte őt ebben a különversenyben.

Peter Sagan (Bora – hansgrohe) tizedik lett a sprintben, de így is történelmet írt: hetedik zöld trikóját szerezte a Tour de France-on, ami abszolút rekord. Sagan ezúttal is nagy fölénnyel nyert a pontversenyben, a hozzá legközelebb álló Caleb Ewan 68 ponttal maradt el a szlováktól.

A pöttyös trikó idén furcsán alakult, lényegében komoly csata nélkül hullott Romain Bardet (AG2R) vállaira a ruhadarab, hiszen szakaszt nem nyert a francia, és bőven saját maga, valamint a legjobb hegyi menők színvonala alatt teljesített ezen a Touron. Bernalnak csak nyolc pontot kellett volna gyűjtenie, hogy ebben a versenyben is nyerjen.

A csapatversenyt zsinórban másodszor a Movistar team nyerte. Ez nem csoda, hiszen az összetett top 10-ébe három versenyzőjük (Mikel Landa 6., Nairo Quintana 8., Alejandro Valverde 9.) is bekerült. Habár szereztek egy szakaszgyőzelmet, nem biztos, hogy elégedetten utaznak haza Franciaországból.

A Tour legagresszívabb versenyzője díját Julian Alaphilippe-nek (Deceuninck – Quick-Step) osztották ki, aki a végsőkig életben tartotta a franciák Tour-álmait. Alaphilippe 14 napot töltött sárgában a 21-ből és két szakaszt nyert, így bőven megérdemelten kapta meg a díjat.

A 2019-es Tour de France 21. szakaszának végeredménye és a végső összetett:

Címlapfotó: A.S.O.

A tour alatt Wilier ruhák és kiegészítők -10% kedvezménnyel (x).


Kövesd velünk a 2019-es Tour de France történéseit. Mindent megtudhatsz a versenyről a flowcycle.hu/tour-2019 oldalon!

Hirdetés
A bringázás mellett az írás volt az első olyan dolog az életemben, ami több, mint két hétig le tudott kötni és ez máig is tart. Ebből lett a Flowcycle, ahol az a célom, hogy bemutassam, a bringa nem csak szimplán egy eszköz, hanem megoldás korunk legtöbb égető problémájára. És mellette piszkosul élvezetes is!

Hozzászólnál, vitatkoznál? Itt megteheted!

Ne felejtsd el a hozzászólást!
Kihagytad a nevet