Továbbfejlesztették a fiatal közlekedők oktatását megcélzó programot, idén már tudáspróbára is mehetnek az általános iskolai 4-5-6. osztályosok. Hosszú távon akár valami bringás jogosítványhoz nagyon hasonló dolog is kisülhet belőle.
2019-ben minden 4-5-6. osztályos általános iskolás tanuló (körülbelül 300 ezer gyerek) megkapta a Közlekedési kisokost, amit azért készítettek, hogy a jövő generációi sokkal szabályosabban és biztonságosabban közlekedhessenek, bármilyen közlekedési módról is legyen szó. A program az indítás után pár hónappal egy felfrissített, online felülettel is bővült, ami a 2020-as újdonságoknak ágyazott meg.
Idén tavasszal ugyanis közlekedési tudáspróbát hirdetett a kormány, melynek keretében az említett korosztály 20 pontszámnyi kérdésből álló vizsgán (vannak 1 és 2 pontot érő kérdések is) vehetnek részt. A felkészülési időszak elindult, a Közlekedési Kisokos és a Tudáspróbához szükséges további gyakorlófeladatok április 15-ig elérhetőek a KRÉTA rendszerén belül.
Április 16-30. között lehet majd a tudáspróbán részt venni, 80% fölött számít sikeresnek a vizsga. A sikeres teljesítők névre szóló tanúsítványt kapnak, a legügyesebb iskolákat értékes ajándékokkal jutalmazzák majd. A tudáspróbára meghirdetett sajtótájékoztatón Hajnal Gabriella, a Klebelsberg Központ elnöke elmondta, hogy a vizsgakérdések nem nehezek, hiszen céljuk, hogy a diákok sikerélménnyel és egyúttal hasznos tudással gazdagodjanak a kitöltés után. Ha valakinek mégsem jön össze a 80%, május 18-29. között újra megpróbálhatja.
A sajtótájékoztató keretein belül én is megmérettethettem magam a tudáspróbán. Az első néhány kérdés elég banális volt, de végeredményben csak sikerült kettőt hibáznom (minden irányból behajtani tilos táblánál például nem tudtam, hogy bármilyen kiegészítés esetén a bringásnak szabad az út), úgyhogy gyanítom, hogy a célkorosztálynak nagyjából megfelelő szintre lőtték be a nehézséget. Összesen 150 kérdést töltöttek fel a rendszerbe, van köztük feleletválasztós, igaz/hamis és olyan is, ahol több helyes választ is meg kell jelölni.
Révész Máriusz aktív Magyarországért felelős kormánybiztos hozzátette, hogy ezzel a kezdeményezéssel más európai országok által indított programokat szeretnének itthon is meghonosítani. Franciaországban például a B kategóriás jogosítványhoz szükséges tanfolyamokra jelentkezés előfeltétele, hogy meglegyen egy Tudáspróbához hasonló Kresz vizsga (ami ráadásul csak 14 éves korig ingyenes). Ausztriában 10 éves kortól már önállóan közlekedhetnek a gyerekek közúton kerékpárral, amennyiben rendelkeznek az ehhez szükséges (gyakorlati részt is tartalmazó) tudást igazoló jogosítvánnyal. Ilyesmi rendszer működik Csehországban és Szlovéniában is. A hosszútávú cél, hogy ezekhez hasonló oktatássorozat Magyarországon is kiépüljön.
Minden rendben van!