Budapest és Pannonhalma között 173,7 kilométer várta a Visegrád 4 Kerékpárverseny – UCI 1.2 résztvevőit. Az utolsó métereken ketten harcoltak a győzelemért, amit végül a lengyel Kamil Zieliński szerzett meg. A legjobb magyar kerekes Filutás Viktor lett, aki a 28. helyen ért célba.

Délelőtt tíz órától a magyar kerékpáros sporteseményekhez képest igazán színes programsorozat várta az érdeklődőket a Nyugati pályaudvarnál található Westend előtt. Kerékpáros trial bemutató, kiépült standok, bringás adománygyűjtés, nyereményjátékok és még sok-sok érdekes program, köztük városi kéktúra várta a kilátogatókat.

Természetesen az ígérteknek megfelelően a verseny díszvendégei, a 2005-ös Gent-Wevelgem győztes Nico Mattan és a többszörös időfutam VB és Tour de France szakaszokon dobogós Bodrogi László is tiszteletét tették a rajtnál.

A lassú rajtot minimális csúszással délben ellőtték, a mezőny gond nélkül elindult Pannonhalmára.

Rögtön az „éles rajt” után megkezdődtek az akciók, Zsámbék határában egy három fős sor – Mateusz Grabis (Voster-Uniwheels), Artur Detko (Domin Sport) és Juraj Bellan (Dukla Banska Bystrica) – lépett el. Előnyük azonban nem tartott ki túlságosan sokáig, negyven kilométer megtételét követően befogták őket, majd egy ötfős csoport bontotta meg újra az egységet. A helyenként igencsak erős széllökések hatására előbb kettő, majd miután a szökevényekre jó páran felértek, három részre szakadt a mezőny.

A leszélezésről így számolt be a verseny egyik résztvevője, Pápai Ádám (DeGaVi-Tipográfia):

Volt egy kb. 10km-es egyenes, ami végig enyhén emelkedett. Ott nagyon nagyon durván befújt az oldalszél, de annyira hogy a bringát alig tudtam az úton tartani. A mezőny darabokra szakadt, mindenki libasorban egymás után ment. Háromszor szakadt meg a sor előttem: először visszaértem egymagam, majd másodjára egy szlovák sráccal. Harmadjára amikor megszakadt a sor előttem, akkor már esélytelen volt a helyzetem. Küzdöttem egy sráccal vagy 4-5 kilin keresztül 40-45-tel szélben, de a mezőny elöl 50-55-tel ment. Így ott megettek a medvék vegül is.

Száz kilométer megtételét követően mindössze tizenhét versenyző tekert az első csoportban, ám közöttük sem volt meg a kellő összhang, így Adam Stachowiak (Voster-Uniwheels), Tomáš Okrouhlický (TopForex-Lapierre), Tomáš Kalojiros (TopForex-Lapierre), Josef Černý (Elkov-Author) és Kamil Zieliński (Domin Sport) ötöse tovább is ment.

Az öt versenyző bő kétperces előnnyel ért Pannonhalmára, ahol azonban Tomáš Okrouhlický leszakadt a többiektől. A kerekesekre még három és fél kör várt a Főapátság körüli, helyenként tizenöt százalékos meredekségű körpályán. Az utolsó kör kezdetén már több mint három perc volt az elöl tekerő négyes előnye.

A hajrához közeledve természetesen megindultak a támadások, nem sokkal a vége előtt a lengyel Kamil Zieliński (Domin Sport) lerázta legfőbb üldözőit megnyerve így a versenyt. A második a cseh Josef Černý (Elkov-Author), míg a harmadik a szintén lengyel Adam Stachowiak (Voster-Uniwheels) lett. A legjobb magyar versenyző a huszonnyolcadik helyen célba érkező Filutás Viktor (MugenRace Team Veloki) lett.